Powitanie lata w kapeluszu

Napisano dnia: 8 lipca, 2018

Poniedziałek, czyli początek nowego tygodnia – dzień niezbyt lubiany przez wielu z nas, jednak nie musi on wcale być taki straszny, a wręcz przeciwnie – może być całkiem przyjemny i miły. Taki właśnie był poniedziałek 18 czerwca i przekonać się mogli o tym wszyscy ci, którzy pojawili się w ogrodzie klubu samopomocy Silver przy ulicy Przemyskiej 21 w Gdańsku. W tym właśnie miejscu odbyła się impreza pod hasłem „Powitanie Lata” dla seniorów w wieku 60 plus. Już z daleka było słychać wesoły gwar i dźwięki akordeonu ulatujące w powietrze. Przy nich właśnie seniorzy śpiewali biesiadne szlagiery i ćwiczyli z szarfami. Panie w pięknych ozdobnych kapeluszach z rozmaitymi kolorowymi wzorami lub ozdobione kwiatami wyglądały niczym kolorowe motyle fruwające po ogrodzie. Wrażenie to potęgowały kolorowe szarfy, z którymi seniorki ćwiczyły, tworząc za ich pomocą niesamowite kolorowe wzory w powietrzu. Można się było poczuć jak w samym środku baśniowego świata.

Oprócz ruchu i zabawy przy dźwiękach pięknych melodii płynących z akordeonu i doskonale znanych seniorom można było też zjeść kiełbaski, kaszankę z grilla czy sałatki, a że słońce chwilami naprawdę mocno grzało, to i napoje chłodzące były na miejscu. Śmiech rozmowy i bardzo sympatyczna atmosfera towarzyszyła spotkaniu, w którym udział wzięli również funkcjonariusze gdańskiej policji. Byli oni gośćmi specjalnymi imprezy z akcją prewencyjną, edukacyjną i ostrzegawczą pt. „Seniorze bądź ostrożny”, realizowaną z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Policjanci odpowiadali na pytania seniorów i uczyli ich, jak nie dać się oszukać np. na tak zwaną metodę „na wnuczka” czy „na policjanta” lub inną osobę zaufania publicznego. Wskazówki udzielane przez mundurowych na pewno były bardzo przydatne, bo to często seniorzy padają ofiarami różnego rodzaju oszustw. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów i było dużo więcej osób, niż sie spodziewali, ale to świadczy o tym, że impreza się udała.

Warto dodać, że poniedziałkowa impreza była kolejną z cyklu przedsięwzięć projektu „Seniorze zadbaj o słoneczną jesień 2018”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej i Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie z placówkami wsparcia dla osób 60 plus (w tym przypadku z Fundacją Inicjatyw Społeczno–Kulturalnych „Forum”). Służy on aktywizacji, integracji, nawiązywaniu przyjaźni między sędziwymi mieszkańcami.

Andrzej Kwiatkowski