Sztuka w bramie na Stajennej

Napisano dnia: 1 października, 2018

Jak zmienić nasze otoczenie, miejsca, w których często przebywamy, tak by miały niepowtarzalny klimat, tak, by tchnąć w nie jakąś duszę, która sprawi, że staną się nam bliższe i bardziej wyjątkowe. Sposobów jest wiele, wszystko zależy od tego, jakie to miejsce, co się w nim dzieje. Na niezwykle ciekawy pomysł i przy tym dość oryginalny wpadła Fundacja Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych Forum – otóż postanowiono zmienić nieco otoczenie Domu Sąsiedzkiego przy ulicy Stajennej 3, w którym odbywają sie różnego rodzaju aktywności dla społeczności lokalnej.

Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o bramę wejściową na podwórko tego budynku przy Stajennej 3.

Brama była surowa, mroczna i niestety okropnie brudna przez nagromadzone i nie sprzątane od lat odchody gołębi a przecież wcale taka nie musi być, i tak postanowili uczestnicy Domu Sąsiedzkiego. Poszły w ruch wypożyczone drabiny, szczotki i wiadra. Sprawniejsi panowie pracowali na drabinach, starsze Panie z zaparciem donosiły wodę i płukały szczotki aż do skutku – czerwona cegła zalśniła czystością. Ale to był krok pierwszy.

Dzięki dofinansowaniu ze środków miasta powstały piękne prace  prezentujące zaułki Gdańska wykonane na warsztatach plastycznych Fundacji Forum i tymi obrazami brama została przyozdobiona. Pewnie niejeden z was pomyśli: obrazy w bramie budynku? Dziwne, ale zarazem ciekawe. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że obrazy, czy w ogóle sztukę, ogląda się w galeriach, domach kultury i innych tego rodzaju miejscach. Brama wejściowa na podwórko Domu Sąsiedzkiego to zmienia. Teraz sztuka może być bliżej nas. Może to miejsce, dotąd mroczne i surowe, stanie się cieplejsze, może przechodząc, zatrzymasz się na chwilę, by poszukać emocji, wspomnień, refleksji w wyeksponowanych pracach. A jeśli już się zatrzymasz, to może i wejdziesz do Domu Sąsiedzkiego, gdzie często są wystawy i wernisaże twórców z Fundacji Forum.

Zobaczcie sami teraz ulica Stajenna, a przynajmniej jej fragment jest jak Montmartre – paryska dzielnica artystów i malarzy –  polecam i gratuluję ciekawych inicjatyw Andrzej Gdańszczanin