Spotkanie z cyklu ” Kultura i tradycje mniejszości narodowych”

Napisano dnia: 2 marca, 2018

Jest taka kultura, która przetrwała próbę czasu, zmian i różnego rodzaju zawirowań na świecie. Kultura, którą stworzył niezwykły naród, będący pod wpływami starożytnego Rzymu, prześladowany podczas drugiej wojny światowej, rozrzucony po całym świecie, bez swojego miejsca przez wiele lat. A jednak Naród ten przetrwał i jest jednym z najstarszych na ziemi. Nic więc dziwnego, że kultura, tradycje i obyczaje Narodu żydowskiego są niezwykle bogate i fascynujące. Pełne kontrastu, bo równie bogate są mity i stereotypy, dotyczące tego Narodu i jego kultury.
15 lutego w Domu Sąsiedzkim Na Osieku przy ulicy Stajennej 3 odbyło się spotkanie z cyklu „KULTURA I TRADYCJE MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH”, prowadzone przez Karola Kołodzieja. O tym co koszerne, czyli czyste i o tym co trefne, w bardzo ciekawy sposób opowiedział prowadzący. Trudno w ciągu jednego spotkania omówić 5000 lat kultury żydowskiej, ale wystarczyło czasu by ją odrobinę przybliżyć i poznać kilka ciekawostek z nią związanych.
Pan Karol opowiadał o zwyczajach, tradycjach no i oczywiście o religii – to na niej opiera sie prawo żydowskie. Prowadzący mówił między innymi o tym, że Żydzi mają ponad 600 przykazań, z których zdecydowana większość dotyczy życia codziennego. Religijne prawa regulują praktycznie każdą dziedzinę życia. Usłyszeliśmy o wielu zasadach, które dla nas wydały się wręcz absurdalne, a dla ortodoksyjnego Żyda są świętością.

Nie zabrakło też anegdot i dobrego humoru Na koniec spotkania usłyszeliśmy kilka pieśni żydowskich w wykonaniu naszego sympatycznego Gościa. Jedna z nich była przełożona na język polski przez Pana Kołodzieja. Były też utwory w języku hebrajskim i języku Jidysz używanym przez społeczność żydowską . Spotkanie było bardzo ciekawe i zainteresowała nas kultura Narodu o którym jednak wiemy niewiele, choć społeczność żydowska żyje pośród nas od wieków .