Spotkanie z cyklu „Kultura i tradycje mniejszości narodowych” Rosja oczami obcokrajowców

Napisano dnia: 19 marca, 2018

Rosja to wielki i piękny kraj z ogromnym bogactwem, zarówno kulturowym, jak i naukowym. Niewiele jest dziedzin życia, w których nie byłoby jakiegoś słynnego Rosjanina. A jak Rosja jest widziana oczami obcokrajowców, zwłaszcza tych z zachodnich państw, ale i częściowo u nas? O tym opowiedziała dr Joanna Mampe z Uniwersytetu Gdańskiego podczas spotkania z cyklu „Kultura i tradycje mniejszości narodowych” w Domu Sąsiedzkim na Osieku przy ulicy Stajennej 3.

Pani Joanna na wstępie powiedziała kilka słów o sobie, a później już opowiedziała o stereotypach i mitach, które tworzą obraz Rosji i jej mieszkańców, obalając niektóre z nich, a inne potwierdzając. Opowiadaniom towarzyszyły zdjęcia i fragmenty bajek, filmów, a także piosenek tak charakterystycznych dla kultury rosyjskiej .Wśród opowieści nie zabrakło tych o bajkach i tu zobaczyliśmy fragmenty jednej z nowszych i bardzo popularnych bajek nie tylko w Rosji . Bajka przetłumaczona została na wiele języków, kto wie może odniesie taki sukces jak doskonale u nas znana bajka o Wilku i zającu, o której też słów kilka było. Wańka – Stańka czyli laleczka, której nie da się położyć, co według prowadzącej spotkanie ma symbolizować to, że Rosjanie się nigdy nie poddają.

Było też słów kilka o matrioszkach, czyli lalkach, w których są kolejne, coraz mniejsze lalki. . Co ciekawe, matrioszka nie jest wynalazkiem rosyjskim, ale jest bardzo popularną w Rosji zabawką. Pierwsza powstała w Japonii w 1890 roku, a na światowej wystawie w Paryżu w 1900 roku lalki zyskały ogromną popularność i zaczęto je masowo produkować w Rosji. Posłuchaliśmy też trochę rosyjskiej muzyki i obejrzeliśmy fragment filmu, w którym główny bohater został wysłany do Rosji i przebywając tam,  przekonywał się jak jego wyobrażenia o tym kraju są dalekie od prawdy.

Rosja to kraj o ogromnym terytorium i różnorodnym klimacie co sprawia, że w jednym miejscu jest zima, a w innym kwitną pomarańcze . Innym mitem jest, że Rosjanie to piją wódkę szklankami – pani Joanna stwierdziła, że się z tym nie spotkała, więc według niej to kolejny mit. Niedźwiedzie też po ulicach tam nie grasują, a nagranie przedstawiające taką właśnie scenę musiało zostać zrobione, gdy coś takiego zdarzyło sie wyjątkowo. Za to stereotyp o tym, że w Rosji wszystko załatwimy za pieniądze nie jest mitem, chociaż prowadząca spotkanie podkreśliła, że państwo stara się walczyć z korupcją. Było wesoło i sympatycznie, mogliśmy się  dowiedzieć  wielu ciekawych rzeczy o tym pięknym, a wciąż zagadkowym dla nas kraju, jakim jest Rosja.

Andrzej Kwiatkowski